
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | #520 Chain; 13T/49T |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14 in. steel | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Front Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.2" h |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 13.1 in (333 mm) |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Storage Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 1,479 lbs (671 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | Front lighting output 140 W LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve use?
A 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve uses Gasoline.
What is the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve fuel capacity?
A 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve has the fuel capacity of 8 gallons.
What engine does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have?
The 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is equipped with a Longitudinally mounted parallel-twin four-stroke engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve?
The 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve has a wheelbase of 116.4.
What type of engine does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have?
The 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Push start?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA TALON1000X4 FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
