
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 109° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 467.5 lbs (212.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda Rebel 1100T Base use?
A 2025 Honda Rebel 1100T Base uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 Honda Rebel 1100T Base?
The 2025 Honda Rebel 1100T Base has floorplan CMX1100TS.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Backup camera?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Heated seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Android Auto?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Push start?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Navigation?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Leather seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Third row seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Tow package?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Head up display?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Rebel 1100T Base have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100T Base is not equipped with Cooled seats.
