
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet, multi-plate type. Suzuki Clutch Assist. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #420 Chain; 15T/34T |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Shocks with Live Valve (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo, 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
| Front Wheel | Machine Highlighted Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machine Highlighted Cast Black 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 43.7" h |
| Wheelbase | 57.5 in (1,460 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, 90 Watt Audio System with Bluetooth, Smartphone Compatible Input, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel |
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 700 Forest use?
A 2025 Honda Pioneer 700 Forest uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have?
The 2025 Honda Pioneer 700 Forest is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Forest have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Forest is not equipped with Cooled seats.
