
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 34.3 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe use?
A 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe uses Unknown with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe fuel capacity?
A 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What engine does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have?
The 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe?
The 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe has a wheelbase of 80.2.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Push start?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Cooled seats.
