
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 145/60-R16 |
| Rear Tire | 205/45-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 78" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest use?
A 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have?
The 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have?
The 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Backup camera?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Heated seats?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Android Auto?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Push start?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Navigation?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Leather seats?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Third row seats?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Tow package?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Head up display?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA PIONEER 700-4 Forest is not equipped with Cooled seats.
