
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | 2 x wet, multiplate dual clutch transmission |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Front Suspension | Showa 41 mm upside down separate function big piston forks (SF-BPF), Adjustable compression damping, rebound damping and preload adjustment. |
| Rear Suspension | Showa piggyback reservoir monoshock, Adjustable compression and rebound damping and preload adjustment. |
| Rear Travel | 5.2 in (131 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single piston. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium alloy 5-spoke |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.1" w x 88.2" l x 52.8" h |
| Seat Height | 32.3 in |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 month warranty unlimited mileage |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multi-functional instrument |
What type of fuel does a 2025 Honda NT1100 DCT use?
A 2025 Honda NT1100 DCT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2025 Honda NT1100 DCT fuel capacity?
A 2025 Honda NT1100 DCT has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda NT1100 DCT have?
The 2025 Honda NT1100 DCT has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda NT1100 DCT have?
The 2025 Honda NT1100 DCT has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda NT1100 DCT have?
The 2025 Honda NT1100 DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda NT1100 DCT?
The 2025 Honda NT1100 DCT has a wheelbase of 60.4.
What type of engine does the 2025 Honda NT1100 DCT have?
The 2025 Honda NT1100 DCT is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda NT1100 DCT cooled?
The 2025 Honda NT1100 DCT is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Honda NT1100 DCT have?
The 2025 Honda NT1100 DCT is equipped with a Injection. PGM-FI fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda NT1100 DCT have?
The 2025 Honda NT1100 DCT is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda NT1100 DCT compression ratio?
The 2025 Honda NT1100 DCT has a compression ratio of 10.5:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda NT1100 DCT have?
The 2025 Honda NT1100 DCT is equipped with Double disc. ABS. 4-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda NT1100 DCT have?
The 2025 Honda NT1100 DCT is equipped with Single disc. ABS. Single piston. rear brakes.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Backup camera?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Heated seats?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Android Auto?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Bluetooth?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Keyless entry?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Push start?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Navigation?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Leather seats?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Third row seats?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Tow package?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Head up display?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda NT1100 DCT have Cooled seats?
No, the 2025 Honda NT1100 DCT is not equipped with Cooled seats.
