
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Honda Navi use?
A 2025 Honda Navi uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda Navi have?
A 2025 Honda Navi has 9 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda Navi have?
The 2025 Honda Navi has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Navi have?
The 2025 Honda Navi is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Navi?
The 2025 Honda Navi has a wheelbase of 50.6.
What type of engine does the 2025 Honda Navi have?
The 2025 Honda Navi is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Navi have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Navi have Backup camera?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Navi have Heated seats?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Navi have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Navi have Android Auto?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Navi have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Navi have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Navi have Push start?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Navi have Navigation?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Navi have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Navi have Leather seats?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Navi have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Navi have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Navi have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Navi have Third row seats?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Navi have Tow package?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Navi have Head up display?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Navi have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Cooled seats.

