
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Shaft |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 40.6" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Seat Height | 28.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 1,700 W |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
What type of fuel does a 2025 Honda Monkey ABS use?
A 2025 Honda Monkey ABS uses Gasoline.
What is the 2025 Honda Monkey ABS fuel capacity?
A 2025 Honda Monkey ABS has the fuel capacity of 2 gallons.
How much horsepower does a 2025 Honda Monkey ABS have?
A 2025 Honda Monkey ABS has 9 horsepower.
How much torque does a 2025 Honda Monkey ABS have?
A 2025 Honda Monkey ABS has 11 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Monkey ABS?
The 2025 Honda Monkey ABS has a wheelbase of 45.
What type of engine does the 2025 Honda Monkey ABS have?
The 2025 Honda Monkey ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Backup camera?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Heated seats?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Android Auto?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Push start?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Navigation?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Leather seats?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Third row seats?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Tow package?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Head up display?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Monkey ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Monkey ABS is not equipped with Cooled seats.
