
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 4 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2025 Honda Grom SP use?
A 2025 Honda Grom SP uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda Grom SP fuel capacity?
A 2025 Honda Grom SP has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Grom SP?
The 2025 Honda Grom SP has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda Grom SP cooled?
The 2025 Honda Grom SP is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with a Injection. PGM-FI fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda Grom SP compression ratio?
The 2025 Honda Grom SP has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda Grom SP have?
The 2025 Honda Grom SP is equipped with Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Honda Grom SP?
The 2025 Honda Grom SP has floorplan GROM125SS.
Does the 2025 Honda Grom SP have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Grom SP have Backup camera?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Grom SP have Heated seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Grom SP have Android Auto?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Grom SP have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Grom SP have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Grom SP have Push start?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Grom SP have Navigation?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Grom SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Grom SP have Leather seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Grom SP have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Grom SP have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Grom SP have Third row seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Grom SP have Tow package?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Grom SP have Head up display?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Grom SP have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Grom SP is not equipped with Cooled seats.
