
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.4" w x 56.9" h |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
What type of fuel does a 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary use?
A 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have?
The 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is equipped with a 1833cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have?
The 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Backup camera?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Heated seats?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Android Auto?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Push start?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Navigation?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Leather seats?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Third row seats?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Tow package?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Head up display?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Gold Wing 50th Anniversary is not equipped with Cooled seats.
