
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Automatic |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | 28" spring front forks |
| Rear Suspension | 13" Adjustable CoilOver w/Shaft Bump Stop |
| Front Shocks | SHOWA HPG piggyback 2.5 (dual-speed Compression, Dual-rate spring) |
| Rear Shocks | SHOWA HPG piggyback 2.5 (dual-speed Compression, Dual-rate spring) |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Standard: 61.5 in (1562 mm) |
| Front Tire | 70/100-14 |
| Rear Tire | 80/100-12 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Wheelbase | 41.9 in (1,064 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 45" h |
| Rake / Trail | 25.4° / 2" |
| Seat Height | 25.9 in (657 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs (76.7 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP use?
A 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have?
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have?
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Push start?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Cooled seats.

