
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 17.6 in (447 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 152.5" l x 79" h |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Seat Height | 37.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 82 lbs (180 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 242 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | 12 / Limited |
| Features | Other Standard: Safety Flag, Parent-Adjustable Speed Limiter, Free Online Safety Training, Safety Tether |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Honda 50th Anniversary use?
A 2025 Honda 50th Anniversary uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda 50th Anniversary have?
The 2025 Honda 50th Anniversary is equipped with a 1833cc 4-stroke I6 engine.
What type of engine does the 2025 Honda 50th Anniversary have?
The 2025 Honda 50th Anniversary is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Backup camera?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Heated seats?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Android Auto?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Bluetooth?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Keyless entry?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Push start?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Navigation?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Leather seats?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Third row seats?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Tow package?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Head up display?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda 50th Anniversary have Cooled seats?
No, the 2025 Honda 50th Anniversary is not equipped with Cooled seats.
