
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 75" l x 42.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda FourTrax Recon use?
A 2025 Honda FourTrax Recon uses Gasoline.
What is the 2025 Honda FourTrax Recon fuel capacity?
A 2025 Honda FourTrax Recon has the fuel capacity of 2 gallons.
What type of engine does the 2025 Honda FourTrax Recon have?
The 2025 Honda FourTrax Recon is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda FourTrax Recon cooled?
The 2025 Honda FourTrax Recon is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda FourTrax Recon have?
The 2025 Honda FourTrax Recon is equipped with a Carburetor fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda FourTrax Recon have?
The 2025 Honda FourTrax Recon is equipped with a Electric / Pull starter.
What is the 2025 Honda FourTrax Recon compression ratio?
The 2025 Honda FourTrax Recon has a compression ratio of 9.2:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda FourTrax Recon have?
The 2025 Honda FourTrax Recon is equipped with Dual Sealed Hydraulic Drum front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda FourTrax Recon have?
The 2025 Honda FourTrax Recon is equipped with Sealed Drum rear brakes.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Backup camera?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Heated seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Android Auto?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Bluetooth?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Keyless entry?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Push start?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Navigation?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Leather seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Third row seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Tow package?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Head up display?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda FourTrax Recon have Cooled seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Recon is not equipped with Cooled seats.
