
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.6" w x 59.4" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 years |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS use?
A 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS uses Gasoline.
What is the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS fuel capacity?
A 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is equipped with a Single cylinder, four-stroke engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS has a wheelbase of 50.9.
What type of engine does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have?
The 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.
