
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 47.4" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 300L use?
A 2025 Honda CRF 300L uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda CRF 300L have?
The 2025 Honda CRF 300L is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 300L have?
The 2025 Honda CRF 300L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Cooled seats.
