
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 47.4" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.5 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 6 |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 300L use?
A 2025 Honda CRF 300L uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda CRF 300L have?
The 2025 Honda CRF 300L is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 300L have?
The 2025 Honda CRF 300L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 300L have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L is not equipped with Cooled seats.
