
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 47.4" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
What type of fuel does a 2025 Honda CB1000 Hornet SP use?
A 2025 Honda CB1000 Hornet SP uses Unknown.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Push start?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Navigation?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Tow package?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Head up display?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Cooled seats.
