
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Clutch | |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System | |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 41.8" h |
| Wheelbase | 135 in (3,429 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 16 in (406 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 3 |
Weights
| Dry Weight | 1,924 lbs (873 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | LED headlight, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT use?
A 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have?
A 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT has 105 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have?
The 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT?
The 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT has a wheelbase of 62.
What type of engine does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have?
The 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Backup camera?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Heated seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Android Auto?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Push start?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Navigation?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Leather seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Third row seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Tow package?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Head up display?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Africa Twin Adventure Sports ES DCT is not equipped with Cooled seats.
