
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 127.8" l x 78" h |
| Seat Height | 28.7 in |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 1,723 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 18 / Limited |
What type of fuel does a 2024 Segway Powersports Villain use?
A 2024 Segway Powersports Villain uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Segway Powersports Villain have?
The 2024 Segway Powersports Villain has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Segway Powersports Villain have?
The 2024 Segway Powersports Villain is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Segway Powersports Villain?
The 2024 Segway Powersports Villain has floorplan SGW1000F-S5.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Automatic climate control?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Backup camera?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Heated seats?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Apple CarPlay?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Android Auto?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Bluetooth?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Keyless entry?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Push start?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Push start.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Navigation?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Leather seats?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Wireless phone charging?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Wifi hotspot?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Third row seats?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Tow package?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Head up display?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Segway Powersports Villain have Cooled seats?
No, the 2024 Segway Powersports Villain is not equipped with Cooled seats.
