
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
Tires
| Wheels | Black and Chrome, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 79" h |
| Seat Height | 31.5 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2024 Segway Powersports use?
A 2024 Segway Powersports uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Segway Powersports have?
The 2024 Segway Powersports has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Segway Powersports have?
The 2024 Segway Powersports is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Segway Powersports?
The 2024 Segway Powersports has floorplan UT10040F40USA0004.
Does the 2024 Segway Powersports have Automatic climate control?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Segway Powersports have Backup camera?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Segway Powersports have Heated seats?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Segway Powersports have Apple CarPlay?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Segway Powersports have Android Auto?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Segway Powersports have Bluetooth?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Segway Powersports have Keyless entry?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Segway Powersports have Push start?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Push start.
Does the 2024 Segway Powersports have Navigation?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Segway Powersports have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Segway Powersports have Leather seats?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Segway Powersports have Wireless phone charging?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Segway Powersports have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Segway Powersports have Wifi hotspot?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Segway Powersports have Third row seats?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Segway Powersports have Tow package?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Segway Powersports have Head up display?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Segway Powersports have Cooled seats?
No, the 2024 Segway Powersports is not equipped with Cooled seats.
