
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2024 KTM XC-W 250 use?
A 2024 KTM XC-W 250 uses Gas/Oil Injected.
What engine does the 2024 KTM XC-W 250 have?
The 2024 KTM XC-W 250 is equipped with a 249cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC-W 250 have?
The 2024 KTM XC-W 250 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Push start?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Navigation?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Tow package?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Head up display?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC-W 250 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC-W 250 is not equipped with Cooled seats.
