
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.6" w x 80.5" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 300 use?
A 2024 KTM XC 300 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2024 KTM XC 300 have?
The 2024 KTM XC 300 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM XC 300 have?
The 2024 KTM XC 300 is equipped with a 293cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 300 have?
The 2024 KTM XC 300 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM XC 300?
The 2024 KTM XC 300 has floorplan F6475X5.
Does the 2024 KTM XC 300 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 300 have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 300 have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 300 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 300 have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 300 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 300 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 300 have Push start?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 300 have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 300 have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 300 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 300 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 300 have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 300 have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 300 have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 300 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Cooled seats.
