
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 132" l x 65.7" h |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 250 use?
A 2024 KTM XC 250 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2024 KTM XC 250 have?
The 2024 KTM XC 250 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM XC 250 have?
The 2024 KTM XC 250 is equipped with a 249cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 250 have?
The 2024 KTM XC 250 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2024 KTM XC 250 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 250 have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 250 have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 250 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 250 have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 250 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 250 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 250 have Push start?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 250 have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 250 have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 250 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 250 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 250 have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 250 have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 250 have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 250 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 250 is not equipped with Cooled seats.
