
Drivetrain
| Transmission | 6-Speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 92.5" length |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 125 use?
A 2024 KTM XC 125 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2024 KTM XC 125 have?
The 2024 KTM XC 125 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM XC 125 have?
The 2024 KTM XC 125 is equipped with a 125cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 125 have?
The 2024 KTM XC 125 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2024 KTM XC 125 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 125 have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 125 have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 125 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 125 have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 125 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 125 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 125 have Push start?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 125 have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 125 have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 125 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 125 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 125 have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 125 have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 125 have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 125 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 125 is not equipped with Cooled seats.
