
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XGF |
| Rear Tire | 30 x 10-15; Pro Armor Crawler XG |
| Wheels | 15 in Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 86.1" l x 43.1" h |
| Seat Height | 27.2 in |
| Wheelbase | 115 in (2,920 mm) |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Ground Clearance | 12.5 in (318 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Storage Capacity | 0.16 gal (0.6 L) |
| Towing Capacity | 181 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo Capacity | 298 lbs (656 kg) |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
| Magneto | 850-W |
Lights & Safety
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead & Rubber Isolator, Sport Low Profile Front Bumper, ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console |
| Lighting | LED Headlight w/ Accent & LED Taillights |
| Instrumentation | Dual-Sweep Analog Dials with 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Versys 650 LT use?
A 2024 Kawasaki Versys 650 LT uses Gasoline.
What is the 2024 Kawasaki Versys 650 LT fuel capacity?
A 2024 Kawasaki Versys 650 LT has the fuel capacity of 6 gallons.
How much torque does a 2024 Kawasaki Versys 650 LT have?
A 2024 Kawasaki Versys 650 LT has 61 lb-ft torque.
What transmission does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have?
The 2024 Kawasaki Versys 650 LT has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have?
The 2024 Kawasaki Versys 650 LT is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Kawasaki Versys 650 LT?
The 2024 Kawasaki Versys 650 LT has a wheelbase of 55.7.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have?
The 2024 Kawasaki Versys 650 LT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Versys 650 LT have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Versys 650 LT is not equipped with Cooled seats.
