
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.1 in |
| Overall Vehicle Size | 29.1" w x 80.9" l x 45.1" h |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC use?
A 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have?
The 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have?
The 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Push start?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki Ridge XR HVAC is not equipped with Cooled seats.
