
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 82.1" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Lighting | Twin LED headlamp |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition use?
A 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have?
The 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki RIDGE Platinum Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
