
Drivetrain
| Transmission | CVT Extra low L / H / N / R / P |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 46:14 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Arched double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | Double Torsional Trailing arm Independent (TTI2) with quick-release sway bar |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
| Front Shocks | Twin tube |
| Rear Shocks | Twin tube |
Brakes
| Front Braking System | Dual 214 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 214 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | ITP Terracross 26 x 8/10 x 14 in. |
| Rear Tire | ITP Terracross 26 x 8/10 x 14 in. |
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Wheel | Machined Highlights, Tour 17" x 3.5" |
| Rear Wheel | Machined Highlights, Tour 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Wheelbase | 90 in (2,285 mm) |
| Seat Height | 34.5 in (877 mm) |
| Ground Clearance | 11 in (279 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.4 gal (20.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 467 lbs (1,030 kg) |
| Storage Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Towing Capacity | 750 lbs (1,650 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,170 lbs (531 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 36 months |
| Lighting | LED headlights |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
| Instrumentation | DC outlet, 15-A connector | Winch: 3,500 lb (1,588 kg) winch |
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS use?
A 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS uses Gasoline.
What engine does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have?
The 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Backup camera?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Heated seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Android Auto?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Push start?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Navigation?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Leather seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Third row seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Tow package?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Head up display?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Kawasaki KLR 650 Adventure ABS is not equipped with Cooled seats.
