
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 82.3" l x 44.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Honda XR 150L use?
A 2024 Honda XR 150L uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2024 Honda XR 150L fuel capacity?
A 2024 Honda XR 150L has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2024 Honda XR 150L have?
The 2024 Honda XR 150L has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Honda XR 150L have?
The 2024 Honda XR 150L has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Honda XR 150L have?
The 2024 Honda XR 150L is equipped with a 149cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda XR 150L?
The 2024 Honda XR 150L has a wheelbase of 51.2.
What type of engine does the 2024 Honda XR 150L have?
The 2024 Honda XR 150L is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda XR 150L cooled?
The 2024 Honda XR 150L is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2024 Honda XR 150L have?
The 2024 Honda XR 150L is equipped with a Carburettor. 22mm piston-valve fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda XR 150L have?
The 2024 Honda XR 150L is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2024 Honda XR 150L compression ratio?
The 2024 Honda XR 150L has a compression ratio of 9.5:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda XR 150L have?
The 2024 Honda XR 150L is equipped with Single disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda XR 150L have?
The 2024 Honda XR 150L is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2024 Honda XR 150L have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda XR 150L have Backup camera?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda XR 150L have Heated seats?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda XR 150L have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda XR 150L have Android Auto?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda XR 150L have Bluetooth?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda XR 150L have Keyless entry?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda XR 150L have Push start?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda XR 150L have Navigation?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda XR 150L have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda XR 150L have Leather seats?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda XR 150L have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda XR 150L have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda XR 150L have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda XR 150L have Third row seats?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda XR 150L have Tow package?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda XR 150L have Head up display?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda XR 150L have Cooled seats?
No, the 2024 Honda XR 150L is not equipped with Cooled seats.
