
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate assist and slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | 5-spoke aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 152.5" l x 78.4" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED lighting |
| Instrumentation | All-LCD instrument panel |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2024 Honda Talon 1000X4 use?
A 2024 Honda Talon 1000X4 uses Gasoline.
What is the 2024 Honda Talon 1000X4 fuel capacity?
A 2024 Honda Talon 1000X4 has the fuel capacity of 8 gallons.
What type of engine does the 2024 Honda Talon 1000X4 have?
The 2024 Honda Talon 1000X4 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda Talon 1000X4 cooled?
The 2024 Honda Talon 1000X4 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda Talon 1000X4 have?
The 2024 Honda Talon 1000X4 is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda Talon 1000X4 have?
The 2024 Honda Talon 1000X4 is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda Talon 1000X4 compression ratio?
The 2024 Honda Talon 1000X4 has a compression ratio of 10:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda Talon 1000X4 have?
The 2024 Honda Talon 1000X4 is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda Talon 1000X4 have?
The 2024 Honda Talon 1000X4 is equipped with Dual Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Backup camera?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Heated seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Android Auto?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Push start?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Navigation?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Leather seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Third row seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Tow package?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Head up display?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Talon 1000X4 have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X4 is not equipped with Cooled seats.
