
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Hollow section 12 spoke cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.6" w x 53.9" h |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 498.3 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
What type of fuel does a 2023 Honda Talon 1000RS Base use?
A 2023 Honda Talon 1000RS Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have?
The 2023 Honda Talon 1000RS Base has a drivetrain.
What type of engine does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have?
The 2023 Honda Talon 1000RS Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Backup camera?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Heated seats?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Android Auto?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Bluetooth?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Keyless entry?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Push start?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Navigation?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Leather seats?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Third row seats?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Tow package?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Head up display?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda Talon 1000RS Base have Cooled seats?
No, the 2023 Honda Talon 1000RS Base is not equipped with Cooled seats.
