
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 65" w x 79.6" h |
| Seat Height | 23.8 in (605 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (114 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 Honda Talon 1000X Base use?
A 2024 Honda Talon 1000X Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Honda Talon 1000X Base have?
The 2024 Honda Talon 1000X Base has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Honda Talon 1000X Base have?
The 2024 Honda Talon 1000X Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Honda Talon 1000X Base?
The 2024 Honda Talon 1000X Base has floorplan SXS10S2XR.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Backup camera?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Heated seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Android Auto?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Push start?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Navigation?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Leather seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Third row seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Tow package?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Head up display?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Talon 1000X Base have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Talon 1000X Base is not equipped with Cooled seats.
