
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Seat Height | 27.2 in |
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 71.2 in (1,808 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 364 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
What type of fuel does a 2024 Honda Rebel 300 ABS use?
A 2024 Honda Rebel 300 ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2024 Honda Rebel 300 ABS fuel capacity?
A 2024 Honda Rebel 300 ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda Rebel 300 ABS?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS has a wheelbase of 58.7.
What type of engine does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda Rebel 300 ABS cooled?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS is equipped with a Injection. PGM-FI fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda Rebel 300 ABS compression ratio?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS has a compression ratio of 10.7:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS is equipped with Single disc. Hydraulic. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have?
The 2024 Honda Rebel 300 ABS is equipped with Single disc. Hydraulic. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Backup camera?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Heated seats?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Android Auto?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Push start?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Navigation?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Leather seats?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Third row seats?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Tow package?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Head up display?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Rebel 300 ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Rebel 300 ABS is not equipped with Cooled seats.
