
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2024 Honda PIONEER 1000 EPS use?
A 2024 Honda PIONEER 1000 EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have?
The 2024 Honda PIONEER 1000 EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have?
The 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Backup camera?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Heated seats?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Android Auto?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Bluetooth?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Keyless entry?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Push start?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Navigation?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Leather seats?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Third row seats?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Tow package?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Head up display?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS have Cooled seats?
No, the 2024 Honda PIONEER 1000 EPS is not equipped with Cooled seats.
