
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiple discs. Mechanical, cable-actuated. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm Showa Separate Function front Fork Big Piston (SFF-BP) USD forks |
| Rear Suspension | Monoshock damper with 7 stage adjustable preload |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Seat Height | 31.9 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS use?
A 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have?
The 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have?
The 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Backup camera?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Heated seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Android Auto?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Push start?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Navigation?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Leather seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Third row seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Tow package?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Head up display?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Pioneer 1000-5 EPS is not equipped with Cooled seats.
