
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone; 7.3-inch travel |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock; 7.3-inch travel |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (134 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Dual 190mm discs |
| Rear Braking System | 160mm sealed mechanical drum |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 25 x 8-12 |
| Rear Tire | 25 x 10-12 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 47.4" h |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Seat Height | 34.5 in (876 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.76 L) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Seating Capacity | 2 |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Factory Equipped Cargo Liner |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs (196 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Transferable, limited warranty |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2024 Honda Navi use?
A 2024 Honda Navi uses Gasoline.
What engine does the 2024 Honda Navi have?
The 2024 Honda Navi is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Honda Navi have?
The 2024 Honda Navi is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Navi have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Navi have Backup camera?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Navi have Heated seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Navi have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Navi have Android Auto?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Navi have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Navi have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Navi have Push start?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Navi have Navigation?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Navi have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Navi have Leather seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Navi have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Navi have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Navi have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Navi have Third row seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Navi have Tow package?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Navi have Head up display?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Navi have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Cooled seats.

