
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS shock with manual air preload adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Dual Brembo / 320mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear Braking System | Single / 298mm Floating Rotor / 2 Piston Calipe |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60 B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Front Wheel | Machine Highlighted Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machine Highlighted Cast Black 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.3" w x 90.6" l x 50" h |
| Wheelbase | 64.6 in (1,640 mm) |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Ground Clearance | 5 in (128 mm) |
| Bed Box Dimensions | 16.5 x 19 x 4 (41.9 x 48.3 x 10.1 cm) |
| Rake / Trail | 28° / 4.4" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Storage Capacity | 21 gal (79.5 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Box Capacity | 50 lb (22.7 kg) |
| Cargo Capacity | 199 lbs (439 kg) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
Weights
| Dry Weight | 661.4 lbs (300 kg) |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, 90 Watt Audio System with Bluetooth, Smartphone Compatible Input, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | 10.25 in. touchscreen display with BRP Connect and Apple CarPlay | Main Functions: Speedometer, tachometer, odometer, trip and hour meters, fuel consumption average, gear position, ECO mode smart assist, temperature, engine lights, electronic fuel gauge, clock and more |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2024 Honda Navi use?
A 2024 Honda Navi uses Gasoline.
What engine does the 2024 Honda Navi have?
The 2024 Honda Navi is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Honda Navi have?
The 2024 Honda Navi is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Navi have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Navi have Backup camera?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Navi have Heated seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Navi have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Navi have Android Auto?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Navi have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Navi have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Navi have Push start?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Navi have Navigation?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Navi have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Navi have Leather seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Navi have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Navi have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Navi have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Navi have Third row seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Navi have Tow package?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Navi have Head up display?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Navi have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Cooled seats.

