
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.5" w x 48" h |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2024 Honda Navi use?
A 2024 Honda Navi uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Honda Navi have?
The 2024 Honda Navi has a drivetrain.
What engine does the 2024 Honda Navi have?
The 2024 Honda Navi is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 Honda Navi have?
The 2024 Honda Navi is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Navi have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Navi have Backup camera?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Navi have Heated seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Navi have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Navi have Android Auto?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Navi have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Navi have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Navi have Push start?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Navi have Navigation?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Navi have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Navi have Leather seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Navi have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Navi have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Navi have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Navi have Third row seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Navi have Tow package?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Navi have Head up display?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Navi have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Navi is not equipped with Cooled seats.
