
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | 7-Plate Clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 85.9" l x 49.9" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 37.8 in |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 244 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty |
What type of fuel does a 2024 Honda CRF 450R-S use?
A 2024 Honda CRF 450R-S uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2024 Honda CRF 450R-S fuel capacity?
A 2024 Honda CRF 450R-S has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2024 Honda CRF 450R-S have?
The 2024 Honda CRF 450R-S has a drivetrain.
What transmission does the 2024 Honda CRF 450R-S have?
The 2024 Honda CRF 450R-S has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Honda CRF 450R-S have?
The 2024 Honda CRF 450R-S is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda CRF 450R-S?
The 2024 Honda CRF 450R-S has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2024 Honda CRF 450R-S have?
The 2024 Honda CRF 450R-S is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda CRF 450R-S cooled?
The 2024 Honda CRF 450R-S is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda CRF 450R-S have?
The 2024 Honda CRF 450R-S is equipped with a Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI), 46mm downdraft throttle body Read fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda CRF 450R-S have?
The 2024 Honda CRF 450R-S is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda CRF 450R-S compression ratio?
The 2024 Honda CRF 450R-S has a compression ratio of 13.5:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda CRF 450R-S have?
The 2024 Honda CRF 450R-S is equipped with Single disc. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda CRF 450R-S have?
The 2024 Honda CRF 450R-S is equipped with Single disc. Single-piston caliper. rear brakes.
What is the floorplan of the 2024 Honda CRF 450R-S?
The 2024 Honda CRF 450R-S has floorplan CRF450RSR.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Backup camera?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Heated seats?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Android Auto?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Bluetooth?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Keyless entry?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Push start?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Navigation?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Leather seats?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Third row seats?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Tow package?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Head up display?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda CRF 450R-S have Cooled seats?
No, the 2024 Honda CRF 450R-S is not equipped with Cooled seats.
