
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.5" h |
| Seat Height | 27.2 in (690 mm) |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.6 in (1,488 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Lighting | LED |
| Instrumentation | Digital |
What type of fuel does a 2024 Honda CBR650R ABS use?
A 2024 Honda CBR650R ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Honda CBR650R ABS have?
The 2024 Honda CBR650R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2024 Honda CBR650R ABS have?
The 2024 Honda CBR650R ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2024 Honda CBR650R ABS have?
The 2024 Honda CBR650R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Backup camera?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Heated seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Android Auto?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Push start?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Navigation?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Leather seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Third row seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Tow package?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Head up display?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Cooled seats.
