
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. Two-piston calliper. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Two-piston calliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR18 |
| Rear Tire | 150/60-ZR17 |
| Wheels | Black, Split 5-Spoke with Machined Rim |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 45.1" h |
| Seat Height | 25.5 in (648 mm) |
| Rake / Trail | 31.1° / 6" |
| Wheelbase | 59.1 in (1,501 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 540.1 lbs (245 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR650R E-Clutch use?
A 2026 Honda CBR650R E-Clutch uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2026 Honda CBR650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2026 Honda CBR650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Push start?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.
