
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.9 in (99 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 82.3" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 Honda CBR650R ABS use?
A 2024 Honda CBR650R ABS uses Gasoline.
What engine does the 2024 Honda CBR650R ABS have?
The 2024 Honda CBR650R ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2024 Honda CBR650R ABS have?
The 2024 Honda CBR650R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Backup camera?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Heated seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Android Auto?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Push start?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Navigation?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Leather seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Third row seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Tow package?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Head up display?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Cooled seats.
