
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 10.7 in (272 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Seat Height | 30.5 in |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki Z650RS ABS use?
A 2023 Kawasaki Z650RS ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS has a drivetrain.
What engine does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2023 Kawasaki Z650RS ABS?
The 2023 Kawasaki Z650RS ABS has floorplan ER650MPFAL.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Push start?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki Z650RS ABS have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki Z650RS ABS is not equipped with Cooled seats.
