
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS use?
A 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS uses Gasoline.
What type of engine does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have?
The 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Push start?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Cooled seats.
