
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 7.8 in (198 mm) |
| Rear Travel | 8.2 in (208 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Seat Height | 25.9 in |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve use?
A 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve has a drivetrain.
What type of engine does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have?
The 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve?
The 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve has floorplan SXS10S2RLN.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Push start?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2022 Honda Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
