New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 45.1" h |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 1,700 W |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS use?
A 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS uses Gasoline.
What type of engine does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have?
The 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Push start?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki Teryx KRX4 1000 eS is not equipped with Cooled seats.
