Hot

Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch |
Suspension
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.8" w x 43" h |
| Seat Height | 26.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 675 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 HONDA REBEL 500 ABS use?
A 2025 HONDA REBEL 500 ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2025 HONDA REBEL 500 ABS fuel capacity?
A 2025 HONDA REBEL 500 ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have?
The 2025 HONDA REBEL 500 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have?
The 2025 HONDA REBEL 500 ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA REBEL 500 ABS?
The 2025 HONDA REBEL 500 ABS has a wheelbase of 58.6.
What type of engine does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have?
The 2025 HONDA REBEL 500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA REBEL 500 ABS?
The 2025 HONDA REBEL 500 ABS has floorplan CMX500AS.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Backup camera?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Heated seats?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Android Auto?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Push start?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Navigation?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Leather seats?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Third row seats?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Tow package?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Head up display?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA REBEL 500 ABS have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA REBEL 500 ABS is not equipped with Cooled seats.
