
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 366 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 520 use?
A 2025 Honda Pioneer 520 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda Pioneer 520 fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 520 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Pioneer 520?
The 2025 Honda Pioneer 520 has a wheelbase of 73.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 520 have?
The 2025 Honda Pioneer 520 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 520 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 520 is not equipped with Cooled seats.
