
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, assist/slipper clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (131 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium alloy 5-spoke |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.3 lbs (192 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Full LED lighting |
| Instrumentation | LCD Meter with Speedometer, Bar Graph Tachometer, Dual Trip Meters, Fuel Level and Consumption Gauge, Clock, Water Temp, Gear position, Shift UP Indicator |
What type of fuel does a 2025 Honda CB500F ABS use?
A 2025 Honda CB500F ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda CB500F ABS have?
A 2025 Honda CB500F ABS has 43 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CB500F ABS?
The 2025 Honda CB500F ABS has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What type of starter does the 2025 Honda CB500F ABS have?
The 2025 Honda CB500F ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda CB500F ABS compression ratio?
The 2025 Honda CB500F ABS has a compression ratio of 10.7:1.
What is the floorplan of the 2025 Honda CB500F ABS?
The 2025 Honda CB500F ABS has floorplan CB500FA.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Push start?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Navigation?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Tow package?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Head up display?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB500F ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB500F ABS is not equipped with Cooled seats.
