Hot

Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41.0mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 519.4 lbs (235.6 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2024 Yamaha YZF R7 use?
A 2024 Yamaha YZF R7 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2024 Yamaha YZF R7 fuel capacity?
A 2024 Yamaha YZF R7 has the fuel capacity of 3 gallons.
How much horsepower does a 2024 Yamaha YZF R7 have?
A 2024 Yamaha YZF R7 has 75 horsepower.
How much torque does a 2024 Yamaha YZF R7 have?
A 2024 Yamaha YZF R7 has 68 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2024 Yamaha YZF R7 have?
The 2024 Yamaha YZF R7 has a drivetrain.
What engine does the 2024 Yamaha YZF R7 have?
The 2024 Yamaha YZF R7 is equipped with a 689cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Yamaha YZF R7?
The 2024 Yamaha YZF R7 has a wheelbase of 54.9.
What type of engine does the 2024 Yamaha YZF R7 have?
The 2024 Yamaha YZF R7 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Automatic climate control?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Backup camera?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Heated seats?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Android Auto?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Bluetooth?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Keyless entry?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Push start?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Navigation?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Leather seats?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Third row seats?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Tow package?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Head up display?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Yamaha YZF R7 have Cooled seats?
No, the 2024 Yamaha YZF R7 is not equipped with Cooled seats.
